swieczka       swieczka
 

Śp. Bożena Żok-Podhalańska

Wspomnienie pośmiertne o śp. lek. Bożenie Żok-Podhalańskiej

     Gdy umiera lekarz w wieku 80. lat mówimy, że dożył sędziwego wieku. Co powiedzieć gdy nieubłagana Atropos przecina nić żywota w 58. roku życia?
     Śp. Bożenka urodziła się w 11 I 1939 r. w Poznaniu. W 1943 r. wraz z rodzicami została przez Niemców przesiedlona do Kalisza i z tym miastem związała się już na całe życie. Ukończyła tu Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jagiellonki. Studia lekarskie odbyła na AM w Łodzi, dyplom lekarski uzyskała w 1962 r.
     Rozpoczął się okres pracy lekarskiej śp. Bożeny w Kaliszu. Pracowała w Szpitalu Miejskim im. Przemysła II na oddziale ginekologiczno-położniczym. Tam w latach 1967 i 1971 zdobyła Io i IIo specjalizacji w położnictwie i ginekologii. Od 1969 r. przez kilka lat była zastępczynią ordynatora oddziału.
     Ale przede wszystkim była lekarzem praktykiem. Była uznanym lekarzem ginekologiem-kobietą, co niewątpliwie przysparzało Jej pacjentek i... pracy. Znano Ją powszechnie, w każdej kaliskiej rodzinie znajdzie się Jej pacjentka, wdzięczna za sumienne i skrupulatne badanie i leczenie. Zyskała sobie niezapomnianą pamięć wielu, wielu kobiet, które szukały u Niej pomocy i znalazły ją, nie zawiodły się. Była lubiana przez współpracowników i akceptowana w środowisku lekarskim, a to już dużo znaczy.
     Jej pierś nie zdobiły medale i ordery. Ale w Jej piersi biło serce wrażliwe, co wyrażało się niecodzienną troskliwością o przychodzące do Niej pacjentki. Ta troskliwość zyskała sobie wdzięczność podopiecznych.
     To serce przestało bić 27 I 1997 r. Nie ma już wśród nas śp. Bożenki. Jednak pamięć o Niej pozostanie. Była członkinią KTL od 1964 r.

Requiescat in pace et lux perpetua dona ei Domine.

(Przemówienie prezesa Kal. Tow. Lek. dra med. Z. Kledeckiego 30.01.1997
na pogrzebie na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu)

Cześć Jej pamięci!